PROJEKCJE POZAKONKURSOWE 2020
24.02 – 01.01.2020
Kino LOT, ul. Pocztowa 11, 58-500 Jelenia Góra
24.02.2020, godz. 16:45
NĘDZNICY, reż. Ladj Ly (pokaz przedpremierowy)
Kiedy grupa dzieciaków kradnie małe lwiątko z lokalnego cyrku, nikt nie spodziewa się, że ten niewinny psikus wywoła lawinę wydarzeń i zmusi do interwencji policję, a sytuacja zacznie wymykać się spod kontroli. „Nędznicy” to pulsujący emocjami, drapieżny, niezwykle świeży i odważny portret zbuntowanych i gotowych na rewolucję paryskich przedmieść, buzujących od konfliktów i napięć. Francuski kandydat do Oscara. Od swojej premiery na festiwalu w Cannes zachwyca krytyków i widzów na całym świecie: film zdobył dziesiątki nagród, m.in.: nominacja do Złotego Globu, Nagrody Jury w Cannes i Europejska Nagroda Filmowa w kategorii Odkrycie Roku.
FRA, 2019, 102 min., fabuła
reżyser: Ladj Ly;
scenariusz: Ladj Ly, Giordano Gederlini, Alexis Manenti;
obsada: Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djibril Zonga, Issa Perica, Al-Hassan Ly
24.02.2020, godz. 19:00
BOŻE CIAŁO, reż. Jan Komasa po projekcji spotkanie z aktorką Elizą Rycembel
foto. Andrzej Wencel © Aurum Film
„Boże Ciało” to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy
w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie wykorzystując nieobecność duchownego udaje księdza i zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Film otrzymał Nominację do Oscara w kategorii Najlepszy film zagraniczny i kilkanaście nagród, w tym Złote Lwy za Najlepszą drugoplanową rolę kobiecą dla Elizy Rycembel.
PL, 2019, 112 min., fabuła
reżyseria: Jan Komasa;
scenariusz: Mateusz Pacewicz;
obsada: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Leszek Lichota, Zdzisław Wardejn, Łukasz Simlat
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
25.02.2020, godz. 17:00
ŻELAZNY MOST, reż. Monika Jordan – Młodzianowska
po projekcji spotkanie z aktorem Łukaszem Simlatem
Dramatyczna opowieść o trójce bohaterów uwikłanych w miłosną relację. Pracujący na stanowisku sztygara Kacper ma romans z żoną swojego przyjaciela, Oskara, również górnika. Żeby móc spotykać się z kochanką, Kacper wysyła Oskara do pracy na dalekie i niebezpieczne odcinki kopalni. W trakcie jednej ze schadzek Oskar w wyniku tąpnięcia zostaje odcięty w zawalonym chodniku, a kochankowie rzucają się w wir akcji ratowniczej. Muszą przy tym uporać się z poczuciem winy oraz świadomością, że pośrednio przyczynili się do dramatu zasypanego mężczyzny. Nie pomaga im w tym żywe uczucie, jakim nadal siebie darzą. Na Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu Łukasz Simlat otrzymał nagrodę Złotego Szczeniaka za Najlepszą drugoplanową rolę męską.
PL, 2019, 84 min., fabuła;
reżyseria, scenariusz: Monika Jordan-Młodzianowska;
obsada: Julia Kijowska, Łukasz Simlat, Bartłomiej Topa, Andrzej Konopka,
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
25.02.2020, godz. 19:45
NIE MA NAS W DOMU, reż. Ken Loach
Najnowszy film dwukrotnie nagrodzonego Złotą Palmą Kena Loacha – reżysera filmów Ja, Daniel Blake oraz Wiatr buszujący w jęczmieniu.
Ricky i Abbie chcą dla siebie i swoich dzieci czegoś więcej. On jest w stanie poświęcić wszystko, żeby ich marzenie o własnym domu wreszcie się spełniło. Ma dosyć czekania, aż sprawy przyjmą lepszy obrót – stawia wszystko na jedną kartę i zaczyna pracę na własną rękę. Rzuca się w wir obowiązków, chcąc jak najszybciej osiągnąć swój cel. Ona, myśląc o przyszłości, nie chce stracić z oczu tego, co już mają: kochającej się rodziny i wzajemnego wsparcia. Wierzy, że goniąc za szczęściem, trzeba wiedzieć, kiedy się zatrzymać.
UK/FRA/BEL, 2019, 100 min., fabuła;
reżyseria: Ken Loach;
scenariusz: Paul Laverty;
obsada: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone, Katie Proctor
26.02.2020, godz. 16:30
MALOWANY PTAK, reż. Václav Marhoul
po projekcji spotkanie z aktorem Lechem Dyblikiem
Zrealizowany na czarno-białej 35–milimetrowej taśmie film, będący ekranizacją kultowej powieści Jerzego Kosińskiego. Drobiazgowo oddany obraz dzikiej, prymitywnej Wschodniej Europy u schyłku II wojny światowej. Zapis podróży chłopca, którego rodzice, będąc ofiarami prześladowań, powierzają opiece starszej, przybranej matki. Wkrótce kobieta umiera, a chłopiec zostaje sam. Tuła się po wioskach, od chaty do chaty. Walczy o przetrwanie i cierpi z powodu wyjątkowej brutalności, z jaką traktują go zabobonni chłopi. Jest świadkiem okrutnych aktów przemocy bezwzględnych żołnierzy — zarówno radzieckich, jak i niemieckich. Gdy wojna dobiega końca, jest już inną osobą. Na zawsze.
Film wyłącznie dla widzów dorosłych.
CZ/UKR/SVK, 2019, 169 min., fabuła;
reżyseria, scenariusz: Václav Marhoul;
obsada: Stellan Skarsgård, Harvey Keitel, Julian Sands, Lech Dyblik, Nina Šunevič
Wydarzenie w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
26.02.2020, godz. 20:30
SUPERNOVA, reż. Bartosz Kruhlik
foto. Celestyna Krol, Studio Munka
Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy: polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas. Utrzymana w realistycznym stylu, krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego. Na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Bartosz Kruhlik otrzymał nagrodę Złote Lwy – za Najlepszy debiut reżyserski.
PL, 2019, 84 min., fabuła;
reżyseria, scenariusz: Bartosz Kruhlik,
obsada: Marcin Hycnar, Marek Braun, Marcin Zarzeczny
27.02.2020, godz. 16:45
WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI, reż. Małgorzata Imielska
po projekcji spotkanie z aktorką Zofią Domalik
Ola ma siedemnaście lat. Chłopięca w ruchach, obgryzione paznokcie, ręce pełne blizn po samookaleczaniu. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. W przeciwieństwie do innych dziewczyn nie chce w zamian za papierosy i drobne sumy świadczyć dozorcy usług seksualnych. Jedyne, czego pragnie, to odzyskać matkę. Dziewczyna trenuje zawzięcie lekkoatletykę. Wierzy, że jeśli zacznie osiągać sukcesy na zawodach, matka ją odnajdzie. Na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Zofia Domalik wcielająca się w rolę głównej bohaterki otrzymała Nagrodę za profesjonalny debiut aktorski.
PL, 2019, 103 min.; fabuła;
reżyseria, scenariusz: Małgorzata Imielska
obsada: Zofia Domalik, Halina Rasiakówna, Maria Sobocińska, Adam Cywka, Dobromir Dymecki, Jowita Budnik, Malwina Laska, Katarzyna Wajda
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
27.02.2020, godz. 19:45
PARASITE, reż. Joon-ho Bong
Trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. Pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Wielki hit światowego kina i zdobywca 23 nagród, w tym Złotych Globów i Złotej Palmy w Cannes oraz nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.
KOR, 2019, 132 min., fabuła;
reżyseria: Bong Joon-ho;
obsada: Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Jo Yeo-jeong, Choi Woo-sik, Jang Hye-jin, Park So-dam
28.02.2020, godz. 17:00
DOLINA BOGÓW, reż. Lech Majewski (pokaz przedpremierowy)
po projekcji spotkanie z reżyserem
Film splata ze sobą trzy wątki: pierwszy to archaiczna legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny zwanej Valley of the Gods. Drugi jest historią najbogatszego człowieka, Wesa Taurosa. Dotknięty osobistą tragedią, Tauros żyje w ukryciu przed światem i tylko od czasu do czasu ukazuje się publicznie. Trzeci wątek jest historią narratora, Johna Ecasa, pisarza, który pracuje jako copywriter w firmie Taurosa. Po traumatycznym rozstaniu z żoną, szukając wyjścia z impasu, John zaczyna pisać biografię swego szefa i przyjmuje zaproszenie do jego posiadłości.
PL/LUX/USA, 2019, 131 min., fabuła;
reżyseria, scenariusz: Lech Majewski;
obsada: Josh Hartnett, John Malkovich, Keir Dullea, Jaime Ray Newman, Berenice Marlohe, Joseph Runningfox, John Rhys-Davies, Steven Skyler, Saginaw Grant, Owee Rae, Tokala Black Elk, Marek Probosz, Cris D’Annunzio, John A. Lorenz, Lech Dyblik
28.02.2020, godz. 20:15
TŁUMACZ, reż. Martin Šulík
Rewelacja festiwalu Berlinale w 2018 roku. Historia tłumacza pragnącego poznać tajemnice przeszłości swojej rodziny. W trakcie poszukiwań mężczyzna musi skonfrontować się z bolesnymi wspomnieniami z okresu II wojny światowej i trafia na ślad Austriaka Georga, który skrywa pewien mroczny sekret. Mieszanka kina drogi i opowieści o niełatwej męskiej przyjaźni. Film stanowi żywy dowód na to, że nawet o najboleśniejszych emocjach da się mówić w sposób pozbawiony zadęcia i z domieszką absurdalnego humoru. W rolach głównych: mistrz czeskiego kina Jiří Menzel oraz Peter Simonichek, którego pamiętamy jako ojca z filmu Toni Erdman.
CZ/SVK/AUT, 2018, 113 min., fabuła;
Rezyseria: Martin Šulík;
scenariusz: Marek Leščák, Martin Šulík,
obsada: Jiří Menzel, Peter Simonichek, Zuzana Mauréry, Attila Mokos, Anna Rakovská, Eva Kramerová, Karol Šimon, Judita Hansman.
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
29.02.2020, godz. 11:00
PROCEDER, reż. Michał Węgrzyn
po projekcji spotkanie z aktorem Piotrem Witkowskim
foto. Tomasz Ozdoba
Poruszająca historia rapera Tomasza Chady (Piotr Witkowski) – chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Muzyka była całym jego życiem – pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach, Chada ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał.
PL, 2019, 137 min., fabuła;
reżyseria: Michał Węgrzyn;
scenariusz: Maciej Chwedo, Aleksandra Górecka, Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki;
obsada: Małgorzata Kożuchowska, Piotr Witkowski, Anna Matysiak, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Marcin Gutkowski, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Marta Bryła, Sonia Bohosiewicz, Cezary Łukaszewicz, Krzysztof Kowalewski, Gabriela Muskała
Wydarzenia w ramach projektu: POLSKO - CZESKIE IMPRESJE FILMOWE
29.02.2020, godz. 14:30
TOMMASO, reż. Abel Ferrara
foto. Peter Zeitlinger
Odkrycie festiwalu w Cannes, poruszające, osobiste dzieło Abla Ferrary. Grany przez Willema Dafoe Tommaso jest ekranowym alter ego samego reżysera. Towarzyszkę życia Tommaso zagrała Cristina Chiriac, partnerka Abla, a w rolę córeczki ekranowej pary wciela się mała Anna Ferrara. Akcja filmu rozgrywa się w rzymskim mieszkaniu autora Złego porucznika. Niepostrzeżenie stajemy się świadkami dekonstrukcji toksycznej męskości – z jej agresją, zazdrością, seksualnymi frustracjami i uzależnieniami. Ferrarowski portret artysty z czasów starości jest jednym z najszczerszych i najbardziej poruszających filmów o mężczyźnie.
ITA/UK/USA, 2019, 115 min., fabuła;
scenariusz, reżyseria: Abel Ferrara;
obsada: Wilem Dafoe, Cristina Chiriac, Anna Ferrara
29.02.2020, godz. 16:45
CZŁOWIEK, KTÓRY WSZYSTKICH ZASKOCZYŁ, reż. Natasha Merkulova, Aleksey Chupov
Egor jest nieustraszonym państwowym strażnikiem leśnym w tajdze syberyjskiej. Jest dobrym, rodzinnym człowiekiem, szanowany przez innych wieśniaków. Wraz z żoną Natalią oczekują drugiego dziecka. Ale pewnego dnia Egor dowiaduje się, że ma raka i pozostały mu tylko dwa miesiące życia. Nie uratuje go żadna tradycyjna medycyna ani szamańska magia. Wreszcie, kiedy nie ma już innego wyjścia, podejmuje desperacką próbę oszukania śmierci. Film otrzymał ponad 20 nagród, m. in. na festiwalu w Wenecji, Tallinie i Rotterdamie.
RUS/EST/FRA, 2019, 105 min., fabuła;
scenariusz, reżuseria. Natasha Merkulova & Aleksey Chupov;
obsada: Evgeniy Tsyganov, Natalya Kudryashova
01.03.2020, godz. 13:30
INTERIOR, reż. Marek Lechki po projekcji spotkanie z reżyserem
Trzydziestopięcioletni Maciek traci wiarę w sens życia. Pracuje od świtu do wieczora, by spłacać kredyt mieszkaniowy. Chcąc zemścić się na nieuczciwym pracodawcy, zabiera mu auto. Ryzykuje wszystko i rusza w desperacką podróż bez planu. W całym kraju trwają przygotowania do obchodów pewnej rocznicy. Pracowniczka Urzędu Miasta, trzydziestopięcioletnia Magda, współorganizuje wydarzenia. Na początku bardzo oddana, z czasem zauważa hipokryzję najbliższego otoczenia. Zbieg zdarzeń sprawi, że ich ścieżki skrzyżują się.
PL, 2019, 92 min., fabuła;
Scenariusz, reżyseria: Marek Lechki;
obsada: Magdalena Popławska, Piotr Żurawski, Tomasz Sapryk, Lech Mackiewicz.
Sprzedaż biletów od 03.02.2020 r.
- projekcje konkursowe – bilet jednodniowy – 6,00 zł
- projekcje specjalne – bilet na 1 seans – 15,00 zł
- karnet – 150,00 zł (upoważnia do wejścia na 14 projekcji specjalnych)
Bilety na pokazy specjalne dostępne w kasie ODK (9:00 – 20:00) oraz w kasie Kina LOT w godzinach otwarcia kina.
PROSIMY O PRZEMYŚLANY ZAKUP.
NIE MA MOŻLIWOŚCI WYMIANY LUB ZWROTÓW BILETÓW
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie.